|
|
Наградите „Буквознайко“ за смелост в четенето на български език в Париж
Снимка ©
БТА
|
На тържествена церемония в Българското училище „Кирил и Методий“ в Париж, българският министър на образованието проф. Георги Вълчев поздрави участниците в десетото издание на международния конкурс по четене на български език „Аз Буки Веди“. Събитието събра ученици от различни държави, сред които Англия, Германия, Словакия и Украйна, които учат български език.
Министър Вълчев подчерта важността на обучението по български език и насърчи децата да продължават да се учат и да следват съветите на своите учители и родители. „Така ще запазите връзката си с България и ще бъдете горди българи“, добави той.
По време на церемонията бяха връчени наградите „Буквознайко“, които отличават най-малките участници в конкурса. Директорът на училището, Камелия Конакчиева, изрази възхищение от смелостта на децата, които четат заедно с по-големите. Наградите получиха Александра Конакчиева и Мина Шустер.
Конкурсът „Аз Буки Веди“ е учреден от Българското неделно училище в Кьолн, а първото му издание се е състояло през 2017 г. в сътрудничество с д-р Любомир Любомиров и Росица Байрактарски. През годините домакини на конкурса са били различни български училища в Германия и Великобритания, а две от изданията бяха проведени онлайн по време на пандемията от COVID-19.
В десетото издание участваха 56 ученици от 27 училища в чужбина, включително от Белгия, Великобритания, Германия, Ирландия, Нидерландия, Словакия, Украйна и Франция. Журито на конкурса включва проф. Живка Колева-Златева, доц. д-р Илиана Чекова-Димитрова, писателката Цвета Брестничка и Валентина Стоева, основател на фондация „Детски книги“.
|
Пълния архив е на разположение на абонатите на Literans Плюс
с всички предимства на цифровият достъп.
|
|
|


